Google radar sensörleri üretecek

0

Google, donanım cihazlarında yeni bir seviyeye geçmeye hazırlanıyor.

FCC onay verdi

Radar dalgaları kullanarak nesnelerin yerini ve hareketini çözümleyecek donanımlar geliştirmek isteyen Google, bu teknolojiyi kullanmak için gerekli izinleri talep ettiği FCC’den onay aldı. Zira bu teknolojinin, havacılık alanında çok kritik olan radar donanımlarıyla çakışma ve hayati sorunlar yaratma riski bulunuyor.

Böylece Google’ın gelişmiş teknolojik ürünler geliştiren Advanced Technology and Projects (ATAP) ekibinin 2015’ten beri üzerinde çalıştığı, Radarlı sensör ürünü Project Soli’nin hayata geçmesi için önünde bir engel kalmadı.

Project Soli ile Google, sivil kullanımda bugüne kadar izin verilen en yüksek güç düzeyinde, radar teknolojisini kullanarak, sanal kontrol üniteleri geliştirebilecek. Bunun anlamıysa şu, örneğin bir kullanıcı, salonunda sadece elini havada belirli şekillerde oynatarak, televizyonunu kontrol edebilecek, video oyunları oynayabilecek, akıllı ev donanımlarına emir verebilecek. Ya da tamamen düğmesiz, butonsuz, uzaktan kumandasız ve el hareketleri ile kontrol edilebilecek yeni donanımlar üretilebilecek. 

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>