Google Rusya’da para cezası ile karşı karşıya

0

Google Rusya

Google Rusya’da para cezası ile karşı karşıya kaldı. Söz konusu tutarın, Google’ın Rusya’daki yıllık cirosunun yüzde 20’sine ulaşabileceği belirtiliyor.

Google Rusya’da para cezası ile zor durumda kalabiliyor

Reuters’in paylaştığı bilgilere göre Rusya, yasa dışı sayılan içeriği tekrar tekrar silmediği için yıllık Rus cirosunun bir yüzdesini Google’a cezalandırmaya çalışacak.

İletişim düzenleyicisi Roskomnadzor konuyla ilgili olarak, ABD teknoloji devinin bu yıl şimdiye kadar alınan 458 bin 100 dolarlık para cezasını ödemediğini söylüyor. Raporda, düzenleyicinin şimdi Google’ın Rusya cirosunun yüzde 5-20’si kadar para cezası isteyeceği ve bunun 240 milyon dolarak kadar ulaşabileceği belirtildi.

Rusya, ülkedeki internet üzerinde daha fazla kontrol sağlamaya çalıştığı için yabancı teknoloji şirketleri üzerindeki baskıyı artırdı. Google’ın karnesi birçok ülke ile içerik denetimi konusunda pek iyi değil diyebiliriz.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>