Google şifre devrimini yıl sonunda yapacak

0

Şifreler dijital güvenliğimiz için çok önemli bir faktör ancak aynı zamanda dijital hayatı çok zorlaştıran bir etmen. Farklı servisler için farklı şifreler belirleme ve hatırlama zorunluluğu bir yük oluşturduğu kadar, her servis için aynı şifreyi belirlemek de bir güvenlik açığı sırasında tüm dijital servislere izinsiz erişim tehlikesini ve dolayısıyla kişiler ve kurumlar için dijital kıyamet senaryosunu güçlendiriyor.

Google yıllardır bu sorunu, yani şifre yükünü ortadan kaldıracak yeni bir teknoloji geliştirmek için çalışıyordu. Bu amaçla akla ilk gelen çözümler parmak izi veya iris taraması gibi biyometrik güvenlik kontrolleri olsa da Google çok daha doğal, daha hayatın akışı içinde, otomatik bir süreç geliştirmenin peşindeydi.

Şirket şimdi çalışmalarının sonuna gelmiş olabilir. Google’ın araştırma bölümünün başı Daniel Kaufman’ın Cuma günü yaptığı brifing medyanın dikkatine çok takılmadı ancak firma, sene sonunda Android uygulamalarında şifresiz güvenlik uygulamalarının devreye gireceğini açıkladı.

Böylece uygulamalar sizin yürüme, yazı yazma, koşma, lokasyon ve ürettiğiniz daha bir çok veriye bakarak, telefonun sizin elinizde olduğunuza ikna olacak ve herhangi bir şifre, parmak izi, güvenlik sorusu gerektirmeden açılacak. Kısacası Google telefon üzerinden topladığı verilerle sizi tanıyacak ve telefonun sizin elinizde olup olmadığını bilecek. Böylece bir yabancı telefonu eline aldığınca cihazınızın içeriğine erişemeyecek veya izin verdiğiniz bölümlere erişebilecek. Cihazı siz elinize aldığınızda ise telefon kısıtlamasız olarak çalışacak. Şifre sormayacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>