Techinside Google News
Techinside Google News

Google şifre silinmesi sorununu çözüyor!

Tarayıcı kayıtlarında Google şifre silinmesi konusunda sorunlarla anılıyordu. Chrome’da bunun için yeni bir düzeltme yayınlandı.

Google, Chrome’da şifrenin yanlışlıkla silinmesini önlemek için bir düzeltme planlıyor. Android’deki varsayılan bir Google Chrome ayarı, Şifre Yöneticisi’nde kayıtlı kimlik bilgilerini silebilir, ancak olası bir düzeltme yolda.

Google şifre silinmesi sorunu

Google, şifrelerin yanlışlıkla silinmemesini sağlamak amacıyla Android için Chrome’daki yerleşik Şifre Yöneticisini değiştirmeyi planlıyor. Google Şifre Yöneticisi’ni kullanırsanız, tarayıcı verilerini temizlerken kayıtlı tüm şifrelerinizin silindiği istenmeyen bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. Android Police, Redditor /u/harish9294’ün daha geleneksel bir şifre yöneticisi çözümünden geçiş yaptığını ve “entegre ve birleşik bir deneyim” için Google Şifre Yöneticisini tercih ettiğini bildirdi. Ne yazık ki bu geçiş, Chrome’un önbelleğe alınmış verilerini temizledikten sonra kullanıcının kayıtlı tüm şifrelerini kaybetmesine neden oldu.

- Advertisement -

Gönderide Reddit kullanıcısı, Pixel telefonlarındaki Chrome’un yavaşladığını düşündüklerini ve bu nedenle geçmişi ve önbelleği temizlemeye karar verdiklerini yazdı. “Kayıtlı şifreler” seçeneği varsayılan olarak işaretliydi ve kullanıcı, eylemin yalnızca cihazın önbelleğindeki şifreleri temizleyeceğini varsaydığı için bu seçeneğin işaretini kaldırmadı. Bunun yerine, kimlik doğrulama için kullanıcının şifresine veya biyometrik taramasına gerek kalmadan, işlem tüm şifrelerini Google Şifre Yöneticisi’nden sildi.

Bir tarayıcının içinden bir kasayı temizlemek, parola güvenliği açısından en iyi yaklaşım değil. Google, süreci değiştirmeyi ve “kayıtlı şifreler” seçeneğini tamamen kaldırmayı planlıyor. Böylece şifreler, tarayıcının içinden Google Şifre Yöneticisi’nden silinemez. Chromium’un geliştiricilerinden birine göre, şirketin bu değişikliği yapması için Google’ın biraz çalışması gerekecek.

Bu nedenle en iyi yaklaşım tarayıcınızın şifreleri kaydetmesine izin vermemek. Bunun yerine Bitwarden gibi tam gelişmiş bir şifre yöneticisi kullanmak. Bitwarden’ın güzel tarafı diğer uygulamalarla kolayca entegre edilebilmesidir, dolayısıyla şifrelerinize erişim oldukça basit. Bitwarden ayrıca web tarayıcınızın önbelleğini temizleyerek tüm şifrelerinizi farkında olmadan silmeme avantajıyla daha güvenli.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir