Google şoförleri cehennem alevlerine attı

0

Teknolojik gelişmelerde gözden kaçabilecek bir hatanın insan hayatını nasıl tehlikeye sokabileceğini gösteren bir örnek, Google’ın navigasyon uygulaması Waze’de ortaya çıktı.

Herkes bölgeden kaçarken…

Kaliforniya’da bir süredir devam eden ve çok sayıda insanın bölgeden kaçmasına, evlerini boşaltmasına neden olan dev yangın, Waze uygulamasının hiç umurunda olmadı. Araçlarını Waze uygulamasından gelen yönlendiremelerle kullanan sürücüler ise bu yüzden kendilerini bir anda iki tarafı da dev alevler tarafından kaplanmış, ısının yüzlerce dereceye ulaştığı bir karayolunda buldular.

Trafikte geri dönüş şansı olmadığı için birçok sürücü alevlerle kaynayan otoyolundan son sürat geçip gitmeyi tercih etse de, bu örnek teknolojinin, yapay zekanın ne kadar büyük bütçelerle geliştirilse geliştirilsin, dünyanın sürprizlerle dolu akışı içindeki ani gelişmelere tepki veremeyebileceğini de gösterdi.

Waze’nin sürücüleri alevlerle kaplanmış yola yöneltmesinin nedeni ise daha korkunç. Yol, günlerdir devam eden yangının dev alevleri nedeniyle kapalı olduğundan, yolda trafik olmadığını gören Waze’nin bu yolu trafik sıkışıklığından kaçmak isteyenlere önermiş olduğu fark edildi. Sosyal medyada Waze’i şikayet eden bazı kullanıcılar ise, devasa alevlerin arasında 8 dakika boyunca yüksek hızla araç kullanmak zorunda kaldıklarını anlattılar.

Bir aracın bölgede arıza yapması halinde ise sürücünün kurtarılana kadar karbonmonoksit zehirlenmesinden veya aniden yön değiştirecek alevler nedeniyle yanarak ölme riskinin yüksek olduğunun da altı çiziliyor.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>