Google tarayıcı geçmişine göre reklam gösterimini bırakıyor

0

Çin Google

Google, kullanıcılarına reklam gösterirken kullandığı kıstaslardan biri olan tarayıcı geçmişini analiz etme yöntemini sonlandırmayı planladığını açıkladı.

Mahremiyet endişeleri

Daha mahremiyet odaklı bir reklam politikası izlemek isteyen şirket, üçüncü parti kişilerin reklam kıstasları üzerinden tarayıcı geçmişi konusundaki bilgilere ulaşmasının sorun yarattığını kabul ediyor.

2021’de uygulama geçmesi planlanan yeni kurallarla Googel ABD, Avrupa ve diğer ülkelerde yükselen mahremiyet endişelerine karşı önlem aldığının da altı çiziliyor.

Kısa süre önce Facebook’un WhatsApp yazışma verileri üzerinden reklam gösterebilmek için WhatsApp sözleşmesinde değişiklik yapılması dünyada büyük tepki toplamıştı ve WhatsApp önemli ölçüde kullanıcısını Telegram gibi rakiplerine kaptırmıştı.

Google’ın bir yanlış hatasının da, Firefox’un veya Opera’nın işine yaraması pek muhtemel görünüyor.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>