Techinside Google News
Techinside Google News

Google, Tayvan’da güneş enerjisi yatırımları yapıyor!

Google, Tayvan'ın New Green Power şirketinde hisse aldığını ve BlackRock'tan 300 megawatt'a kadar yenilenebilir enerji satın alabileceğini söyledi.
- Advertisement -

Fon sahibi firma, kendisinin ve tedarikçilerin karbon emisyonlarını azaltmaya yardımcı olacak. Şirketler, yatırımcılar tarafından operasyonları ve değer zincirleriyle bağlantılı sera gazı emisyonlarını azaltmaya zorlanıyor ve Google gibi büyük teknoloji şirketleri hedefleri konusunda en iddialı olanlar arasında yer alıyor.

Google, faaliyet gösterdiği her yerde sürekli olarak karbonsuz enerjiyle çalışmayı hedefliyor. Ancak yapay zekayı güçlendirecek veri işleme kapasitesine olan talepteki sektör büyümesi, emisyonlarda artışa neden oldu.

Google’ın bulut teknolojisi için önemli bir merkez olan, veri merkezi ve şirket ofislerinin bulunduğu Tayvan, hala enerjisinin yaklaşık %85’ini fosil yakıtlardan elde ediyor. Google’ın Küresel Veri Merkezi Enerjisi Başkanı Amanda Peterson Corio, Reuters’a yaptığı açıklamada, ülkenin enerji ihtiyacının yaklaşık %85’ini fosil yakıtlardan karşıladığını söyledi.

Corio, “Bu yatırımın amacı aslında Tayvan’da büyük ölçekli bir güneş enerjisi boru hattının inşasını desteklemek.” diye ekledi.

Asya Pasifik gibi bölgelerde, daha az gelişmiş altyapı ve kurumsal kullanıcıların yeşil enerji satın alma kabiliyetini sınırlayan kısıtlamalar nedeniyle karbondan arındırma daha zor olabilir. BlackRock’ın İklim Altyapısı iş birimi tarafından yönetilen bir fona ait olan New Green Power, BlackRock’ın Küresel İklim Altyapısı Başkanı David Giordano’nun Reuters’a yaptığı açıklamaya göre, Tayvan’ın önde gelen güneş enerjisi geliştiricilerinden ve operatörlerinden biriydi.

Dünyanın en büyük güneş enerji santrali

Google ve BlackRock, NGP’de alınacak hisse senedi miktarını açıklamaktan kaçındı ancak Corio, yatırımın 1 gigavatlık (GW) boru hattının inşası için gereken öz sermaye ve borç finansmanını sağlamasının beklendiğini söyledi. BlackRock, Tayvan’ın 2025 yılına kadar 20 GW, 2050 yılına kadar ise 80 GW’a kadar güneş enerjisi kapasitesi hedeflediğini söyledi.

Corio, Google’ın satın aldığı güneş enerjisinin bir kısmını kendi operasyonlarını yürütmek için kullanmanın yanı sıra, bir kısmını da bölgedeki tedarikçilerine ve üreticilerine sunabileceğini söyledi.

Tedarikçilerle paylaşımın, Google’ın değer zincirine bağlı olan Kapsam 3 emisyonlarını düşürmesine yardımcı olacağını da sözlerine ekledi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir