Google telif ödemeleri için yeni karar aldı

0

Google telif ödemeleri

Google haber sitelerine yönelik bir süredir yeni çalışmalar yürütüyor. Fransa’da Google telif ödemeleri için kararını açıkladı.

Google telif ödeme metodunu Fransa’da da uygulayacak

İnternet siteleri ile Google arasında birbirlerini destekleyen bir iş modeli bulunuyor. Her iki taraf da birbirleri sayesinde kullanıcı kazanıyor.

Son günlerde haber siteleri, Google’ın kendileri sayesinde kullanıcı kazandığını öne sürerek telif ödeme için talepte bulunuyor. Fransa’da da bazı haber kaynakları bir araya gelerek bu yönde talepte bulunmuştu. Alınan yeni karar kapsamında Google, 121 farklı Fransız haber kaynağına ödeme yapacak. Telif ödemeleri tutarının ise toplamda 76 milyon dolar olacağı duyuruldu.

Google, özellikle de Avrupa Birliği ülkelerinden gelen talepleri olumlu yanıtlıyor. Fransa’da Le mOnde için 1.3 milyon dolar, yerel gazete La VOix de La Haute Marne için 3 yıllık 13 bin 741 dolarlık ödeme yapılacak.

Avustralya ise Google’ın linkler karşılığında ödeme yapmasını, kabul etmemesi dahilinde ülkede yasaklanacağını duyurmuştu. Gelen farklı talepler nedeniyle bu alanda yeni bir kanun da hayata geçebilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>