Google telif ücreti ödeyecek

0

Google telif ücreti

Fransız yayıncılar için Google telif ücreti ödeyecek. Bunun için Google bazı içerik yayıncılarıyla görüşmeler sürdürüyor.

Google telif ücreti politikasını genişletiyor

Google son yıllarda telif ücretleri konusunda farklı bir strateji izlemeye başladı. Özellikle de içerik yayıncılara Google, telif ücreti ödeyerek destek sağlamaya devam ediyor.

Google; Fransız haber yayıncıları Le Monde ve l’Obs gibi yayıncılarla görüşmeler sürdürmekteydi. Yapılan görüşmelerin ardından APIG, istediğine ulaştı. Böylelikle Google, Fransız yayıncılara telif ücreti ödemeye başlayacak.

Google’ın bu konuda esnek davranmasında yayıncıların Google’a açtığı davalar kritik bir rol oynuyor. Geçtiğimiz günlerde Google Fransa’da 100 milyon dolarlık para cezasına çarptırılmıştı. Bu cezanın ardından Le Monde ve Le Figaro gazeteleriyle anlaşmaya varılmıştı.

Şu anda Google’ın bu adımı karar aşamasında bulunuyor. Telif ücreti olarak ne kadarlık bir ödeme yapılacağı belirsizliğini koruyor. Ayrıca Google Birleşik Krallık ve İtalya’da da telif ödemeleri yapılacağını duyurmuştu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>