Google Türkiye’de öğrencilere nasıl destek olacak?

0

Eğitim dünyasında ya da eğitim teknolojileri sektöründeyseniz YEĞİTEK ismi yabancı gelmeyecektir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın FATİH Projesi başta olmak üzere teknolojik yeniliklerini hayata geçirme işini üstlenen Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (YEĞİTEK) ile Google, hem öğretmen hem de öğrenciler için iki proje birden duyurdu.

Ankara’da düzenlenen bir toplantıyla duyurulan işbirliğinin ilki, Google’ın öğretmen ve öğrencilerin öğrenim süreçlerinde teknolojiyi kullanmalarına katkı sağlayan Google for Education’ın Türkiye’deki öğrencilere sunulmasını kapsıyor. İmzalanan protokol kapsamında; iki kurum okullarda etkili teknoloji kullanımı, öğretmen eğitimi programının geliştirilmesi ve bu kapsamda bir portal hazırlanması, inovatif ve dijital içerik oluşturmayı destekleyecek etkinlikler düzenleyecek. Yine bu kapsam dahilinde 250 öğretmen Google Türkiye sertifikalı eğitimci olacak şekilde eğitilecek. Proje, eğitim teknolojilerine adaptasyonun sağlanması gibi bir dizi projenin yer aldığı protokol ile 5 okulda pilot çalışma başlatılacak.

Google Türkiye ve YEĞİTEK işbirliğinin detayları

YEĞİTEK ve Google arasındaki ikinci işbirliği ise üniversite adaylarına hitap ediyor. Bu kapsamda açılan “Google Üniversite Seçimim” portali, adayların tüm sorularının yanıtlarını tek bir adreste toplama vaatiyle hayata geçti. Yapılan açıklamaya göre adaylar,  Türkiye ve KKTC’de bulunan 127’si devlet, 83’ü vakıf olmak üzere toplam 210 üniversitenin ve 10 binden fazla bölümün ayrıntılı profillerine bu portalden ulaşabilecek. Rehberde yer alan 40’tan fazla üniversitede ise Google StreetView ile 360 derecelik panoramik bakış açısıyla sanal tur yapılabilecek.

Google Üniversite Seçimim, öğrencilere üniversite ve bölümleri keşfetmenin yanı sıra “Bağlan” ve “İlham Al” bölümleri üzerinden, akademisyenler ve farklı alanlardaki uzmanların öneri ve deneyimlerinden faydalanma fırsatı da sunuyor. Bağlan bölümünde her ay alanında uzman kişilerle sınav sürecine yönelik olarak gerçekleştirilecek Google Hangout on air – canlı sohbetleri ile bilgi alıp sorularını paylaşabilecek olan adaylar, İlham Al bölümünde de en çok tercih edilen 20 meslek için o mesleğin uzmanları ile çekilen YouTube videolarını izleyebiliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>