Google TV ürünlerinde resmi olarak Apple’ı geçti

0

Parks Associates’in yayınladığı yeni verilere göre televizyon kutuları ve akış cihazlarında en dominant markalar belli oldu. 2014’ün ilk üç çeyreğinde Roku televizyon kutusu satışlarının yüzde 29’unu elinde bulundurarak birinciliğini sürdürürken Google’ın Chromecast’ı yüzde 20 ile ikinci sıraya yükseldi. Böylece Apple yüzde 17 ile üçüncü sıraya yerleşmiş oldu. Dördüncü sırada ise yüzde 10 Pazar payıyla Amazon’un Fire TV’si bulunuyor.

Google’ın cihazı rakip cihazlara göre ucuzluğu ile ön plana çıkıyor ve bu da geçtiğimiz aylardaki başarısını açıklayabilir. Fakat daha ucuz olması daha az özelliğe sahip olmasını da beraberinde getiriyor.

35 dolarlık Chromecast televizyonlara HDMI girişinden bağlanan basit bir USB cihazı. Amazonda 23 dolara satılan cihazın rakiplerinden Apple TV ve Amazon’un Fire TV’si 90 dolara satılırken Roku cihazı 50 dolar ve Roku 3 99 dolardan satılıyor.

Chromecast iPhone, Android cihazlar, iPad, Android tabletler veya dizüstü bilgisayarlara bağlanarak uygulamalarınızı televizyonda “görüntüleyebilmenize” yarıyor. Youtube, Netflix, HBO GO, ve Hulu Plus gibi servisler ve daha fazlasıyla çalışan cihaz Android cihazların ekranını veya Chrome tarayıcısını olduğu gibi televizyona yansıtabiliyor.

Chromecast ile rakipleri arasındaki en büyük fark ise rakiplerinin aksine Chromecast’ta bir içerik izlemek için ekstra bir cihaza ihtiyaç duyulması. Fire TV, Roku ve Apple’da böyle bir zorunluluk bulunmuyor.

Haber Merkezi

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>