Google, tweet’leri göstermeye başlıyor

0

twitter-google-logos1-1920-800x450Twitter içinde arama yapmak her zaman çok zor olmuştur. Yüz milyonlarca insanın sürekli arama yaparak sunucuların performansını olumsuz etkileyeceğinden korkan Twitter, aynı Facebook’un yaptığı gibi, çok kısıtlı arama özellikleri sunmasıyla tanınıyordu. Öyle ki, belli bir kelimeyi ve kişiyi aramanız mümkünken, çapraz arama yapmanız mümkün değildi. Yani, X kişisinin, Y tarihindeki tweet’lerini veya X kişisinin Y-Z tarihleri arasında T ifadesini içeren tweet’lerini aramanızı sağlayacak bir arama arayüzü yayına alınmıyordu. Bu da, geçmişte kimin ne söylediğini, ne yazdığını merak eden, araştırmak isteyenler için işi çok zorlaştırıyordu.

Google şimdi, Twitter’ın yapmadığını yapabilecek bir yeteneği devreye soktu. Artık Twitter veri tabanındaki sonuçları da masa üstü arama sonuçlarınad gösterecek. Google’ın gelişmiş arama özelliklerini kullanarak bu sonuçları biraz daha kısaltmak mümkün olacağından, Twitter üzerinde uzun zamandır istenen detaylı, çapraz aramaları yapmak artık mümkün olacak. Ancak elbette bu işlem için Google üzerinde gelişmiş arama yeteneklerini kullanmayı bilmek gerekiyor.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>