Google, Uber’e dava açıyor

0

Google, veya yeni ismiyle Alphabet, bugünlerde araç paylaşım servisi Uber’e ağır bir hırsızlık davası açmaya hazırlanıyor.

Google’ın geliştirdiği otonom sürüş teknolojilerini devralan Alphabet şirketi Waymo tarafından açılacak dava, şirketin geliştirdiği lazerli sensörler teknolojsinin Uber tarafından çalındığını iddia ediyor.

Waymo’ya göre Google’ın yedi senede geliştirdiği lazer sensörlerin bir benzerini Uber sadece 9 ayda geliştirip patent başvurusunda bulundu. Waymo’nun iddiasına göre Uber, Google’ın teknolojisini inceleyerek buradan öğrendiklerini taklit etmek suretiyle benzer bir otonom teknoloji geliştirmiş durumda. 

Hırsızlık için kurulmuş şirket

Uber’in geçtiğimiz yıl 680 milyon dolara satın aldığı otonom sürüş teknolojileri geliştiren start-up Otto da Waymo’nun suçlamalarının merkezinde duruyor. Waymo’ya göre, sadece bir avuç insandan oluşan Otto çalışanları Google’ın yüzlerce mühendisle yedi yıldan uzun süren ve onlarca milyar dolara mal olan çalışmalarını bilinçli şekilde taklit ederek, tamamen hırsızlık üzerine kurulu bir şirket kurmuş durumdalar. Uber de bu şirketi satın alıp teknolojisini kullanarak hırsızlığa ortak olmuş durumda.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>