Google Uber’e rakip mi oluyor?

0

Uber’in yüksek kar marjıyla her sene milyarlarca dolar kar etmesi ve gelecekte otomotiv endüstrisinin büyük oranda Uber benzeri servislere ihtiyaç duyacağının ön görülüyor olması, cebinde büyük nakit bulunan Apple ve Google gibi şirketlerin Uber’e rakip olmak için fırsat aramasına neden oluyor.

Apple daha birkaç gün önce sürpriz şekilde Uber’in Çin’li rakibine 1 milyar dolar vererek ortak olmuşken şimdi de Google’ın kendi “Uber-gibi” servisini test ettiği ortaya çıktı.

Google, aslında harita uygulaması olan kendi Waze uygulamasını, bir tür araç-havuzu hizmeti olarak kullanmak için Waze Carpool ismiyle teste açmış durumda. Test ise şimdilik davetiye usulü ile çalışıyor. Davetiyeler ise şimdilik Adobe gibi birkaç büyük şirketin çalışanları arasında dağılabiliyor. Şirket çalışanları işe gidip gelmek, toplantılarına yetişmek için Google’ın Waze Carpool servisini kullanarak araç çağırıyor ve hedeflerine ulaşıyorlar.

Yeni mobil uygulama, kullanıcıların ve iş adreslerini veya en çok gittikleri adresleri kayıt altına alıyor ve kullanıcı sadece bu lokasyonlara gitmek istediğini belirterek civardaki uygun araçları bulundukları lokasyona çağırıyorlar.

Test şimdilik sadece San Francisco’da geçerli ve belirli saatler için kullanılabilir durumda. Ancak test bittiğinde Google’ın servisi önce bütün ülkeye ardından da bütün dünyaya yaygınlaştırması bekleniyor. Böylece bir hafta içinde Uber’in karşısına ikinci büyük rakip de çıkmış bulunuyor. Yine de Waze Carpool şimdilik “kar amacı” gütmeyen bir uygulama olarak sadece araç paylaşımına izin veriyor. Yani araç sahipleri yolculardan kar amaçlı para isteyemiyor, sadece benzin parasının paylaşılmasına izin veriliyor. Bu da gidilen mesafeye göre hesaplanan belirli bir yakıt ücreti üzerinden, kullanıcıların hesapları arasında otomatik para alışveriş ile gerçekleştiriliyor.

Ancak Google’ın sistemi ileride, kar amacıyla yolcu taşımaya da açacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>