Google uzaya SpaceX ile çıkabilir

0

The Information’ın haberine göre Google şu günlerde Elon Musk‘ın roket ve uzay şirketi SpaceX ile hararetli görüşmeler gerçekleştiriyor. İçeriden sızan bilgiler doğru ise şirket, SpaceX’e yaklaşık olarak 10 milyar dolarlık özel bir yatırım yapacak. Anlaşmanın gerekçesi halen kesinleşmemiş olsa da, tahminler Google’ın ucuz internet çözümleri için çabaladığı yönünde.

Elon Musk geçtiğimiz Cuma günü paylaştığı haberlerde SpaceX’in özel uydular üreterek, internetsiz milyonlarca insana en uygun şekilde interneti sunmak gibi özel planları olduğununda bahsetmişti. Aynı planları bir süredir Google da yapıyor. Kısacası iki isim tek bir amaç için birlikte çalışabilir.

Google’ın benzer amaçlı Project Loon konsepti ise insanları dev balonlar sayesinde bir ağa bağlayacak farklı bir çalışmaydı.

Google konu hakkında henüz resmi bir açıklama yapmış değil. Ancak dedikoduların bu kadar artması gerçeklik payı olduğu ihtimalini de güçlendiriyor.

Güncelleme: Yapılan resmi açıklamayla Google’ın, SpaceX yatırımı netlik kazanmış oldu. Açıklamaya göre SpaceX’e Google’ın haricinde Fidelity Investments da yatırım yaptı. İki şirketin yaptığı yatırımın toplamı 1 milyar doları bulurken, bu iki şirketin SpaceX’teki hisselerinin oranı ise yüzde 10’u buldu. SpaceX’e daha önce Founders Fund, Draper Fisher Jurvetson, Valor Equity Partners ve Capricorn yatırım yapmıştı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>