Google veri talepleri için para isteyecek

0

Google veri talepleri

Google, ülkelerin kolluk kuvvetlerinin bulunduğu talepler için ücretlendirme sistemine gidiyor. Google veri talepleri için kullanıcı verisi başına ödeme sistemi oluşturdu.

Google veri talepleri için para alacak

Günümüzde ülkelerin kolluk kuvvetleri, kişiler hakkında veri toplarken Google veya sosyal medya platformlarından yardım alıyor. Toplanan verilerle bu kişilerle ilgili daha sağlıklı kararlar verebiliyor.

Uzun süredir bu verileri ücretsiz olarak paylaşan Google, sistem değişikliğine gidiyor. Alınan karar kapsamında Google, bu veriler için kullanıcı başına ücretlendirme politikası uygulayacak.

Her kullanıcı verisi için belirlenen tutar ise veri yoğunluğuna bağlı olarak 45 dolardan 245 dolara kadar değişiklik gösteriyor.

2019 yılında kolluk kuvvetlerinden yaklaşık 75 bin başvuru alan Google’ın, yıllık ortalama 150 bin başvuruya ulaşabileceği belirtiliyor. Bu da Google’ın bu işten hatırı sayılır bir gelir elde edeceğini gösteriyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>