Google veri toplama nedeniyle dava edildi

0

Google veri toplama

Teknoloji şirketleri son yıllarda mahkemelik olabiliyor. Bu kez Google veri toplama iznini kapatan kullanıcıların verilerini topladığı iddia edildi.

Google veri toplama iddiasıyla gündemde

Dünyanın en değerli kaynağının veri haline gelmesi, teknoloji şirketlerinin bu konuya daha fazla önem vermesine neden oluyor. Hatta bazı şirketlerin izinsiz veri topladığı durumlarla da karşılaşabiliyoruz.

Flexner LLP tarafından ortaya atılan iddialarda, Google’ın izinsiz veri topladığı ortaya atıldı. Google’ın arama geçmişi ve internet aktivitelerini izlediği ve bu şekilde veri topladığı iddia edildi. Hatta kullanıcıların veri toplama iznini kapattıklarında bile Google’ın veri toplama işlemlerine devam ettiği belirtildi.

Google’ın sözcüsü Jose Castenada ise bu iddiaları şiddetle reddettiklerini belirtti. Ancak Flexner LLP, Google servislerine bağlı uygulamalar kullandıklarını ve IP adreslerinin bile toplandığını söylüyor. Halen devam eden davada nasıl bir karar çıkacağı ise şimdiden merak ediliyor. Google, veri toplama iddiaları nedeniyle oldukça zor bir duruma düşebilir.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>