Google, PC olmadan çalışan VR gözlüğü yapacak

0

Sanal gerçeklik pazarı henüz çok yeni oluştu ancak büyük bir rekabete sahne olacağı çok açık. Neredeyse bütün büyük teknoloji firmaları kendi sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik gözlüklerini piyasaya sürmüş veya sürmek üzereyken, şimdi bir adım da Google’dan geldi.

Google’ın önümüzdeki hafta düzenlenecek geliştiriciler konferansı I/O’da PC olmadan çalışabilen, Android işletim sistemli, güçlü bir VR gözlüğü tanıtması bekleniyor. Google şu anda Google Glass gözlükleri ile arttırılmış gerçeklik alanında varlık gösterirken, sanal gerçeklik konusunda kartondan yapılmış telefon gözlükleri Cardboard’ı kullanıyor. Ancak şimdi yeni tanıtacağı gözlük ile telefon veya PC olmaksızın, kendi ekranı ve işlemcisi ile çalışacak yeni bir gözlüğe sahip olacak.

Yeni gözlüğün Android işletim sistemiyle çalışacağı düşünülüyor. Ayrıca gözlüğün üzerindeki hareket sensörleri ile kullanıcının hareketlerini tespit etmesi ve yine harekete duyarlı Movidius kameraları ile kullanıcının konumunu takip etmesi bekleniyor.

Öte yandan bir diğer kaynak Google’ın telefonla kullanılacak bir gözlük tanıtacağını iddia ediyor ancak bu gözlüğün Samsung VR gibi, sadece tek bir marka telefonla çalışmayacağını, tüm Android telefonlarla uyumlu olacağını vurguluyor.

Bakalım, önümüzdeki hafta Google karşımıza nasıl bir gözlük çıkaracak?

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>