Techinside Google News
Techinside Google News

Google, web sitelerine yapay zekadan çıkış yolu sundu!

Web siteleri artık Google Bard'dan veya Google'ın gelecekte üreteceği diğer AI modellerine katkı yapmamayı seçebiliyor
- Advertisement -

Google, Perşembe günü yaptığı duyuruda; sitelerin tarayıcılar veya arama motorları için girişler oluşturan bir bot tarafından dizine eklenmesine olanak tanıyacak ve aynı zamanda gelecekteki yapay zeka modellerini eğitmek için verilere erişilmeyecek Google – Extulated adlı yeni bir araç tanıttığını duyurdu.

Web sitesi yöneticileri için bu, robots.txt veya web tarayıcılarının sitelere erişmesine olanak tanıyan metin dosyası aracılığıyla erişilebilecek kolay bir düzeltme olacak. Şirketin Güven Başkan Yardımcısı Danielle Romain yaptığı açıklamada, Google’ın web yayıncılarından “ortaya çıkan üretken AI kullanım durumları için içeriklerinin nasıl kullanılacağı konusunda daha fazla seçenek ve kontrol istediklerini” öğrendiğini söyledi.

Google sahibi

Romain, “Bir sitedeki içeriğe erişimi kontrol etmek için Google Extended‘ı kullanan bir web sitesi yöneticisi, bu yapay zeka modellerinin zaman içinde daha doğru ve yetenekli hale gelmesine yardımcı olup olmayacağını seçebilir.” diye ekledi.

ChatGPT‘nin yaratıcısı OpenAI, yakın zamanda kendi web tarayıcısını başlattı ancak bunun nasıl engelleneceğine dair talimatlar içeriyordu. MediumNew York Times, CNN ve Reuters gibi yayınlar da bunu özellikle yaptı.

Google’ın Bard’ı, ChatGPT’ye hızlı bir rakip olarak geldi ancak sızıntılar ve yanlış sonuçlar gibi sorunlarla karşılaştı. Yine de AI modeli piyasaya sürülmesinden bu yana gelişti ve yakın zamanda bir dizi uzantı ve Bard’ı etkili bir şekilde kullanmanın daha fazla yolunu duyurdu.

OpenAI her ne kadar pazarın öncü ve yenilikçi tarafını temsil etse de Google da sektörde önemli bir yatırım sahibi. Mevcut teknoloji hakimiyetine başarılı bir şekilde entegre olması ile her an sektörün lideri olabilir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:02:43

Nvidia çip sektöründe lider oldu!

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir