Google, yapay zeka için kapatma düğmesi tasarlıyor

1

Yapay zeka tartışmaları bilim dünyasının en hararetli konularından biri. Elon Musk ve Stephen Hawking gibi medya önündeki isimler, yapay zekaya karşı duran cephenin sözcülüğünü yapıyorlar ve yapay zekanın çok ilerlemesi halinde eninde sonunda insanların kontrol edemeyeceği hareketlere girişeceklerini ve insana düşman olacaklarını savunuyorlar.

Google’ın yapay zeka çalışmaları yapan departmanı Deep Mind ekibi ise bu ihtimali göz ardı etmiyor. Ekip şimdi, acil durumlarda yapay zekayı devre dışı bırakacak bir kapatma düğmesi üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

Deep Mind’ın üzerinde çalıştığı proje yapay zekanın içinde çalışacağı bir çerçeve oluşturacak. Bu çerçeve, yapay zekaya çalıştığı konuda insanların yaptıkları ile çakışmamayı öğretecek. Ekibin üzerinde çalıştığı örnek ise bir depoda kutuları dizen veya çıkıp dışarıdaki kutuları alıp depoya getirip yerleştiren bir robot. Araştırmacıların çalışmasına ikinci aşamada ise robotlara işlerini başarmaları halinde ödül almayı öğretmek, bir diğer deyişle, ödül amacıyla çalışmayı öğrenmek. Ancak burada robotların aynı zamanda insanlara zarar vermemeyi ödül arzusundan daha önde tutmaları gerekiyor. Deep Mind bu sistemi geliştirebilse bile tüm yapay zeka algoritmalarına uyarlanabileceğinden emin değil.

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>