Google yapay zeka ile insan sesi üretecek

0

Google’ın 2014 yılında satın aldığı İngiliz yapay zeka şirketi DeepMind’ın Google servislerine entegrasyonu giderek hız kazanıyor.

Bugüne kadar faaliyetlerini Londra’da sürdüren Deep Mind artık Google’ın ABD’deki merkez ofisinin içine de bir laboratuvar kurdu ve burada DeepMind’ın yapay zekasını Google’ın mevcut servislerinin içine entegre etmek üzere çalışmalar yapıyor.

Bu amaçla ilk ortaya çıkan ürün ise daha gerçekçi yapay zeka sesleri olacak. Robotların ve yapay zeka servislerinin konuşmasındaki o metalik/robotik tonu yenmek üzere çalışan DeepMind, daha gerçekçi yapay sesler üretmek üzere kurulan WaveNet nöral ağına entegre edildi. Böylece Google Asistant hizmetinden güç alan Google Home gibi ürünlerde duyacağımız sesler artık çok daha fazla “insan sesine” benzeyecek.

DeepMind ile ortak çalışan WaveNet şimdilik ABD İngilizcesi ve Japonca üzerine odaklanmış durumda. Ancak bu dillerin doğal görünümlü dijital üretimi mükemmelleştikten sonra Google diğer dillerin üzerinde de çalışmaya başlayacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>