Google yapay zeka ile soğutma yapacak

0

Google yapay zeka

Google yapay zeka teknolojisini kullanarak, veri merkezlerini soğutmaya başlayacak. Bu sayede enerji tasarrufu sağlanacak ve maliyetler azalacak.

Google yapay zeka ile otonom karar verecek

Veri merkezlerinde kullanılan güçlü donanımlar, çok fazla enerji tüketilmesine ve yüksek ısınmalara neden oluyor. Dolayısıyla bunu azaltmak için kullanılan soğutma sistemleri, işletmeler için büyük bir bütçe ayırıyor. Google, veri merkezi soğutma maliyetlerini azaltmak için yapay zeka temelli yeni bir sistem üzerinde çalışıyor.

Google’ın 2014 yılında satın aldığı DeepMind’ın liderliğinde geliştirilen sistem, veri merkezi soğutma sistemini tamamen otonom hale getiriyor. Öncelikle veri merkezinde bulunan binlerce sensör, ortam verilerini topluyor. Daha sonra veri merkezi için o anki en uygun çalışma sıcaklığı belirleniyor. Soğutma işlemi, otonom karar merkezinin verdiği bilgiler doğrultusunda yapılıyor. Ayrıca bu süreç, her beş dakikada bir tekrarlanıyor.

Yeni nesli yapay zeka destekli soğutma sisteminin, veri merkezlerindeki karbon ayak izini azaltacağı da belirtiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>