Google yapay zeka için yeni araştırma merkezi kurdu

1

Google, kendi kendine öğrenme yeteneğine sahip yapay zeka çalışmaları yapmak üzere Avrupa’da yeni bir merkez kurduğunu duyurdu.

Kendi kendine öğrenen makineler, programlamaya ihtiyaç duymadan yapması gerekenleri deneyimlerinden çıkarımlayarak öğrenen ve zaman içinde kendini geliştiren yapay zekalar olarak tanımlanıyor. Elon Musk ve Stephen Hawking gibi entelektüeller bu tür kendi kendine öğrenen yapay zeka çalışmalarının en tehlikeli yapay zeka çalışmaları olduğunu ve bu tür yapay zekaların eninde sonunda insanları yok etme kararı alacağını savunuyorlar. Bu görüşün karşısındaki grubun başını ise Alphabet’in yöneticilerinden Eric Schmidt çekiyor. Dolayısıyla, şirketin yapay zeka çalışmaları için yeni yeni merkezler açması sürpriz değil.

Yeni araştırma merkezi, yapay zeka çalışmalarının yoğunlaştığı Avrupa’da yer alıyor. Aynı zamanda CERN’de de çok önemli yapay zeka çalışmalarının yapıldığı biliniyor ve bu konuda çalışan bilim insanlarının mesaisinin büyük bölümü Avrupa’da geçiyor. Alphabet’in Avrupa’daki en büyük mühendislik ofisi unvanını da kazanan yeni yapay zeka merkezi, aynı zamanda CERN araştırma merkezine ev sahipliği yapan İsviçre’de yer alıyor. Böylece Google’ın CERN’deki çalışmalar ve bilim insanları ile de dirsek teması kurmak istediği anlaşılıyor.

Dahası firma İsviçre’deki merkezin önümüzdeki yıl 100 kişilik genişliğe ulaşacağını da bildirdi. Bu 100 kişilik mühendislik ekibi, öğrenen makineler, dil anlama ve uygulama ile makine algı yeteneği üzerinde çalışacak. Diğer bir deyişle, Google’un Terminatör’ü yaratmak için ihtiyaç duyulan bütün kritik alanlarda çalışma başlattığını da söyleyebiliriz.

 

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>