Google yapay zeka öncelikli politikaya geçiş yapıyor

1

Teknoloji devi Google, mobil devrimle beraber başlattığı mobil öncelikli politikasını değiştireceğini ve artık yapay zeka odaklı politikaya geçeceğini açıkladı. Google’ın CEO’su Sundar Pichai’nin açıkladığı bu paradigma değişimi ile Google artık odağını yapay zeka uygulamaları geliştirmeye verecek. 

İnternet, işletim sistemi, mobil/desktop uygulamalar, bulut, reklam, sosyal medya, video yayını, akıllı ev hizmetleri gibi sayısız alanda hizmet veren Google’ın şimdi tüm hizmetlerini yapay zeka alt yapısıyla birleştirmesi bekleniyor. Teknoloji devi bu adımı atmak için yıllardır büyük yatırımlar da yapıyor. Google’ın ABD ve Avrupa’da, milyarlarca dolar yatırdığı yapay zeka laboratuvarları bulunuyor. Şirketin Asistant hizmeti ise Amazon’un yapay zeka servisi Alexa ile yarışıyor. Asistant şimdiden Google Home isimli akkıllı ev asistanını çalıştırıyor ve kullanıcılarla sesli iletişim kurarak görevini yerine getirebiliyor. 

Otomobiller için de Google Asistant

Google’ın 2018’de de Asistant yapay zeka servisini yeni nesil otomobillere entegre etmesi bekleniyor. Böylece otomobil sürücüleri yol boyunca otomobilleri ile sesli iletişim kurarak komutlar verebilecekler. Alexa şimdiden böyle bir hizmet sunuyor ve Ford gibi bazı otomobil üreticileriyle beraber çalışıyor.

Tüm belirtiler gösteriyor ki, Google’ın da yapay zekaya odaklanmasıyla beraber, dünyada çok hızlı bir yapay zeka devrimi yaşanacak ve akıllı telefonların bir anda günlük hayatımızı işgal etmesi gibi, yapay zeka da hızla hayatımızın parçası olacak.

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>