Google yapay zekayı video oyunuyla eğitiyor

0

Google, yapay zeka geliştirmek için milyarlarca dolar yatırım yapmış durumda.

Sadece Avrupa’da Cern’e komşu olarak açtığı yapay zeka geliştirme ofisi için bile milyar dolarlık yatırım planı bulunan Google’ın AI algoritmalarını geliştirmek için video oyunlarını kullandığı ortaya çıktı.

Video oyunları ile yapay zeka gelişimi

Google’ın yapay zeka ekibi DeepMind, yapay zekanın gerçek dünyayı tanıması için özel video oyunları geliştirdiklerini de açıkladılar. StarCraft’ı geliştiren ekipte yer alan yazılımcılarla beraber geliştirdikleri oyunları yapay zekaya oynayan Deep Mind ekibi bu sayede yapay zekanın stratejik düşünme becerisi geliştireceğini umuyor.

Bu yeteneğin, günlük hayattaki problemleri çözmek için yararlı olacağını düşünen DeepMind ekibi henüz sadece eski Atari oyunlarındaki algoritmaları kullanıyor ancak yakın gelecekte daha gelişmiş oyunlar yaratmak zorunda kalacaklar çünkü yapay zeka hızla öğrenmeye ve gelişmeye devam ediyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>