Google yasadışı anlaşma yaptı mı?

0

Google yasadışı anlaşma

Facebook ile Google yasadışı anlaşma yaptı iddiası, teknoloji sektörünü direkt olarak etkiledi. Google’a karşı tekelcilik davası da açıldı.

Google yasadışı anlaşma yaptı iddiası

İnternet reklamcılığında Google ile birlikte sosyal medya şirketleri etkin bir rol oynuyor. Bu şirketler, yaptıkları anlaşmalarla tekel olmak için çalışmalar da yapıyor.

Wired tarafından paylaşılan bir haberde; Google ile Facebook arasında yasadışı anlaşma yapıldığı iddia edildi. Bu anlaşma kapsamında Google’ın Facebook’a rakip bir reklamcılık servisi işletmeme konusunda söz verdiği belirtildi. Ayrıca anlaşmayla birlikte Google’ın Facebook’a bazı özel ayrıcalıklar tanındığı da vurgulandı.

Bu anlaşmanın, Texas eyaletindeki antitekel yasasını ihlal ettiği vurgulanıyor .Texas Başsavcısı Ken Paxton ise konuyla ilgili olarak; böylesine büyük bir şirket, gücünü rekabeti yok etmek ve piyasayı manipüle ederek tüketiciye zarar vermek için  kullanıyor dedi. Google iddialara çok hızlı bir şekilde cevap verdi. E-mail ile yapılan açıklamada Google, bu iddiaların asılsız olduğunu ve Facebook ile herhangi bir anlaşmaları olmadığı açıkladı. Mahkemenin Google için nasıl bir karar vereceği ise şimdiden merak ediliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>