Google yeni işletim sistemi hazılıyor

0

İşletim sistemi geliştirmek konusunda deneyimli olan Gogole, şimdi piyasadaki dengeleri değiştirebilecek yeni bir sistem üzerinde çalışıyor. Fuchsia isimli ve açık kaynak kodlu yeni işletim sisteminin dikkat çeken detayı ise, her şeyi çalıştırabilecek olması. IoT cihazlarından telefonlara ve tabletlere, hatta PC’lere kadar tüm cihazları çalıştırabilecek olan yeni işletim sistemi, Google’ın gelecek planları hakkında ipucu veriyor.

Google, Fuchsia’yı aslında sadece deneysel bir çalışma olarak tanımlasa da, “her şeyi çalıştıracak bir işletim sistemi nasıl olurdu?” konusunu merak eden şirketin gelecekte bu alanda adım atmasının zor olmayacağı tahmin ediliyor.

ARM tabanlı cihazları da 64bit Intel işlemci tabanlı PC’leri de çalıştırabilen, yüksek grafik işleme kapasitesine sahip olan işletim sistemi aynı zamanda Google’ın programlama dili, DART’ı kullanıyor.

Deneysel işletim sistemini denemek isteyenler için şirket yakında özel bir versiyon yayınlayacak. Özellikle Rosberry Pi cihazlarında çalışması için hazırlanan bu versiyon sayesinde, IoT cihazları yaratmak mümkün olacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>