Google, YouTube reklamlarının kontrolünü kaybetti

0

Google, her gün milyarlarca videonun izlendiği YouTube servisi üzerinde reklam verenlerle büyük sorunlar yaşıyor. Markalarının çok riskli içeriklerin yer aldığı videolarda görünmesi nedeniyle rahatsız olan dev reklam verenler milyarlarca dolara varan reklam bütçelerini YouTube üzerinden çekmişken Google şimdi YouTube üzerinde yayınlanan reklamlarda kontrolü kaybettiğini itiraf etti.

Şirkete göre, reklamların hangi videolarda ve nasıl görüneceğini, hangi kitleye ulaşacağını doğru belirlemek için tüm endüstrinin ortak çalışması gerekiyor. Teknoloji devi, şirketlere reklamlarını yönetebilmeleri için daha kullanışlı araçlar sunduklarını belirtiyor ancak YouTube üzerindeki reklamların kendileri için kontrol etmesi çok zor bir mecra olduğunun da altını çiziyor.

Google Amerika’nın reklam bölümü başkanı Allan Thygesen’a göre, YouTube’daki videoların izlenebilirliği yeni önlemlerle %93’ün üzerine çıkmış durumda. Bu oranın standart medya ortamında %60 dolayında olduğunun altını çizen Allan Thygesen, YouTube’un reklam platformundaki sorunları tek başlarına çözmelerinin ise çok zor olduğunu ve endüstrideki diğer oyuncuların da çözüme destek olmaları gerektiğini vurguluyor. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>