Google Zoom kullanımını yasakladı

0

Google Zoom

Geçtiğimiz günlerde SpaceX çalışanlarına Zoom kullanımını yasaklamıştı. Bu kez de Google Zoom kullanımını yasakladığını duyurdu.

Google Zoom kullanılmasını istemiyor

Koronavirüs salgını döneminde Zoom çok büyük bir kullanıcı kitlesi kazanmayı başardı. Ancak son dönemde artan gizlilik ve güvenlik açıkları nedenmiyle birçok şirket ve kurum Zoom kullanmaktan vazgeçiyor.

Uçtan uca şifreleme olmaması, verilerin Facebook ile paylaşıldığının tespit edilmesi, kullanıcıların Microsoft hesap bilgilerinin çalınması gibi güvenlik açıkları Zoom’un popülerliğini kaybetmesine neden oluyor.

Ortaya çıkan güvenlik açıklarının ardından SpaceX çalışanlarına Zoom kullanımını yasaklamıştı. New York’ta da uzaktan eğitimde Zoom kullanımının artık yasaklandığı duyurulmuştu. Son olarak teknoloji devi Google da çalışanlarının Zoom kullanmasını yasakladığını açıkladı.

Jose Castaneda tarafından yapılan açıklamada, güvenlik açıklarını bildirdiklerini ve çalışanlarını bilgisayarlarında artık Zoom kullanmamaları için uyardıklarını belirtti.

Son 3 aylık dönemde kullanıcı sayısı 10 milyondan 200 milyona ulaşan Zoom, güvenlik açıkları nedeniyle çok daha fazla kullanıcı kaybedecek gibi görünüyor. Hatta Zoom’un hissedarlarından biri olan Michael Drieu, Zoom’un dolandırıcılık yaptığını iddia ederek şirketi dava etti.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>