Google’a 9 milyar dolar ceza geliyor

1

Avrupa Birliği’nin 7 yıldır devam eden Google soruşturmasında sona gelindi. Komisyon’dan sızan bilgilere göre AB, Ağustos’taki yaz tatilinden önce Google’a 9 milyar dolarlık cezayı tebliğ edecek.

Avrupa Komisyonu tarafından 7 yıldır sürdürülen soruşturma, Google’ın arama sonuçlarını kendi mağazalarında satılan ürünleri ön plana çıkartacak şekilde dizayn ettiği suçlaması üzerine açılmıştı. Yine sızan bilgilere göre, bu soruşturmaya dayanak olan şikayetler arasında ABD’li şirketlerin de yer aldığı ortaya çıktı.

Yıllık gelirinin %10’u

AB yasalarına göre, yasaları ihlal eden şirketlere, son yıllık kazancının %10’u kadar ceza kesiliyor. Bu da Google’ın 9 milyar dolar ceza ödemesi anlamına geliyor.

Öte yandan Google’ın aynı cezayı yeniden yeniden ödememesi için arama sonuçlarını rakiplerine de eşit davranacak şekilde yeniden dizayn etmesi gerekecek. Ancak AB’nin bu düzenlemeyi nasıl ölçeceği konusu bir muamma.

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>