Google’a Avrupa Birliği darbesi!

0

Avrupa Birliği gizlilik yönetmeliği Google’a gizlilik sözleşmesini AB yasalarına uygun hale getirmesi yönünde tavsiyelerde bulundu. AB Veri Güvenliği yetkililerinin oluşturduğu Article 29 Working Party (WP29)’nin hazırladığı tavsiye paketine göre Google hangi verileri tuttuğunu ve bunları nasıl işlediğini daha detaylı bir şekilde anlatmalı.

WP29’un Google üzerinde yaptırım gücü bulunmasa da üyeleri Google’ın 2012 yılında yaptığı gizlilik sözleşmesinde yaptığı değişiklik üzerine AB yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle şirkete pek çok ceza kesmişlerdi. Hazırlanan paketin ulusal gizlilik kanunlarına uymak için ana hatları içerdiği ve gelecek tarihlerde tüm endüstriye tekrar uyarlanabileceği belirtildi.

Google yaptığı açıklamada gizlilik politikası sözleşmelerini Avrupa genelinde açıklamak için pek çok Avrupalı veri güvenliği otoriteleri ile görüştüğünü ve onların geribildirimlerine her zaman önem vererek önerilerini detaylı tartışmaya sıcak gözle baktıklarını belirtti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>