Techinside Google News
Techinside Google News

Google’dan Copilot’a rakip geldi: Code Assist!

Google Cloud Next konferansında yapay zeka destekli kod tamamlama ve yardım aracı olan Gemini Code Assist'i tanıttı.

Bu tanıdık geliyor mu? Evet, çünkü Google daha önce Duet AI markası altında benzer bir hizmet sunuyordu. Duet AI 2023 sonlarında kullanıma sunuldu ancak Google yakın gelecekte hizmeti Codey modelinden Gemini’ye taşımayı planladığını zaten ima etmişti. Code Assist hem eski hizmetin yeniden markalaştırılması hem de önemli bir güncelleme niteliğinde.

Code Assist, VS Code ve JetBrains gibi popüler editörler için eklentiler aracılığıyla kullanılabilir olacak. Duet AI versiyonundan bile daha fazlası, Gemini Code Assist aynı zamanda GitHub’ın Copilot Enterprise’ın doğrudan rakibi ve Copilot’un temel versiyonu ile pek rekabet etmiyor. Bunun nedeni Google’a özgü birkaç özellik.

- Advertisement -

Bunlardan biri, ünlü bir şekilde bir milyon tokenlik bir bağlam penceresine sahip olan Gemini 1.5 Pro desteği. Bu, Google’ın aracının rakiplerinden çok daha fazla bağlam çekebilmesine izin veriyor. Google, bunun daha doğru kod önerileri anlamına geldiğini, ancak aynı zamanda büyük kod parçalarını mantık yürütmek ve değiştirmek için de kullanılabileceğini söylüyor.

Google’ın bulut platformu ve teknik altyapıdan sorumlu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Brad Calder, Salı günü yapılan duyurudan önce düzenlenen bir basın toplantısında, “Bu yükseltme, sektördeki en büyük olan 1 milyonluk bir bağlam penceresi sunuyor. Bu, müşterilerin tüm kod tabanlarında büyük ölçekli değişiklikler yapmalarına olanak tanıyor ve daha önce mümkün olmayan yapay zeka destekli kod dönüşümleri sağlıyor.” diye açıkladı.

Şirketin dahili kod tabanına göre özelleştirilebiliyor

Turing’de Mühendislik Direktörü ve Jeneratif Yapay Zeka Başkanı Kai Du, “Gemini Code Assist ile RAG kullanan kod özelleştirmesi, kod tamamlama ve oluşturma açısından geliştiricilerimiz için Gemini’nin yardımının kalitesini önemli ölçüde artırdı.” dedi. “Kod özelleştirmesi ile genel kod kabul oranında büyük bir artış bekliyoruz.”

Code Assist’i öne çıkaran bir diğer özellik ise, şirketlerin kod tabanlarını ister şirket içinde isterse GitLab, GitHub, Atlassian’ın BitBucket’ı gibi platformlarda veya farklı hizmetlere bölünmüş olsalar bile destekleme yeteneğidir. Bu, Google’ın bu alandaki en popüler rakiplerinin şu anda sunmadığı bir şey.

Google ayrıca, bilgi tabanlarını Gemini’ye getirmek için bir dizi geliştirici odaklı şirketle ortaklık kuruyor. Stack Overflow zaten bu yılın başlarında Google Cloud ile ortaklığını duyurdu. Datadog, Datastax, Elastic, HashiCorp, Neo4j, Pinecone, Redis, Singlestore ve Snyk de benzer ortaklıklar yoluyla Google ile ortaklık kuruyor.

Elbette asıl test, geliştiricilerin Code Assist’e nasıl tepki vereceği ve önerilerinin onlar için ne kadar faydalı olacağıdır. Google, çeşitli kod depolarını destekleyerek ve büyük bir bağlam penceresi sunarak doğru adımlar atıyor, ancak gecikme süresi çok yüksekse veya sonuçlar yeterince iyi değilse, bu özelliklerin hiçbiri önemli değil. Ve eğer Copilot’tan önemli ölçüde daha iyi değilse, AWS’nin CodeWhisperer’ı gibi momentumu neredeyse sıfır olan bir sonla karşılaşabilir.

Ayrıca belirtmekte fayda var ki, Google bugün Code Assist’e ek olarak, Gemma ailesindeki kod oluşturma ve yardım için ince ayarlanmış yeni bir açık model olan CodeGemma’yı da duyurdu. CodeGemma artık Vertex AI aracılığıyla kullanılabilir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir