Google’dan makine öğrenme kodu yazan yapay zeka!

0

Google’ın otomatik makine öğrenme sistemi AutoML, son zamanlarda kendi sistemini oluşturan kodlardan daha verimli makine öğrenme kodları hazırladı. Başka bir deyişle, öğrenci (robot) şimdi öğretmen oldu.

AutoML, yapay zeka programlamasında birinci sınıf eksikliğin bir çözümü olarak geliştirildi. Kendi kendine öğrenen ve kod oluşturabilen makine öğrenme yazılımı AutoML, kodun hangi alanlarının geliştirilebileceğini belirlemek için binlerce simülasyon gerçekleştiriyor. Değişiklikleri yapıyor ve hedefine ulaşıncaya kadar bu döngüyü sürdürüyor.

AutoML, bir maymunun daktilo tuşlarına basarak Shakespeare’in kitabını yazdığı sonsuz maymun teoreminin temsili bir uygulaması olarak karşımıza çıkıyor. Kendisini kodlayan araştırmacılardan daha iyi olan AutoML, görüntü tanıma görevinde yüzde 82’lik yüksek bir doğruluk kaydetti.

Yeni nesil makine öğreniminin yaratıcılarından olan AutoML, şirket içi ve şirket dışı birçok uygulamada kullanılabilir. Yarının makinaları sadece öğrenmekle kalmaz, kendi kendine güncelleme yapabilir ve öngörülemeyen sorunları çözmek için özel programlar oluşturabilirler.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>