Techinside Google News
Techinside Google News

Google’dan temiz enerji hamlesi

Google temiz enerji anlaşmalarının hazırlık sürecini hızlandırmak için Seattle’dan bir startup ile anlaştı.
- Advertisement -

Karbon emisyonlarını azaltmak için güneş, rüzgar ve diğer yenilenebilir enerji kaynaklarının hızla kullanıma geçirilmesi gerekiyor. Ancak bu tür projelere başlamadan önce, temiz enerji geliştiricileri ve alıcılar arasında uzun süre müzakere yapılıyor. Google bu süreci kısaltacak bir çözüm üretmenin hazırlığına başladı.

LevelTen Energy ve Google, birlikte hazırladıkları anlaşma aracını bu yılın sonunda erişime açacak.

Enerji anlaşmalarının hazırlığı uzun sürüyor

Klasik yöntemde enerji satın alacak firma önce ihale duyurusu yapıp teklif topluyor. Teklifleri inceleyip potansiyel projeleri belirledikten sonra, aday firmalardan bir kısa liste oluşturuyor. Ardından alıcı, kısa listesindeki firmalarla şartları görüşmeye başlıyor. Tüm bu süreçler genelde aylarca sürüyor. Bu sırada fiyatlar ve tarifeler değişebiliyor, tedarik sorunları ortaya çıkabiliyor.

Seattle’dan Startup firması LevelTen Energy ve Google Cloud, temiz enerji anlaşmalarının hayata geçirilmesini hızlandırmak amacıyla iş birliğine başladı. Bu amaçla geliştirilecek yeni platform sayesinde, görüşme aşaması genelde bir yıla kadar uzayan anlaşmaların üç dört ay gibi daha kısa sürelerde yapılması mümkün olacak.

Dünyanın ilk yapay enerji adası inşa ediliyor!

Google’dan süreci hızlandıracak bir çözüm

2016’da kurulan LevelTen, yenilenebilir enerji satın alımları için satıcılarla alıcıları bir araya getiren bir firma. Şirket şu ana kadar 68,3 milyon dolar yatırım aldı. Google’ın sahibi Alphabet, 2021’de bu şirketin yatırımcılarından biriydi.

LevelTen’in önerdiği modelde, uzun ve kısa liste hazırlamadan, doğrudan analizlere bakılarak, en uygun enerji satın alımı anlaşması yapılabiliyor.

Bu anlaşma aracı, bu yılın sonunda erişime açılacak. Google bu anlaşma aracının, “temiz enerji satın alımlarında yeni bir standart haline gelmesini” hedefliyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir