Google’ın CEO’suna 200 milyon dolar

0

Google’ın CEO’su Sundar Pichai’nin 2016 yılı için şirketten alacağı para belli oldu: Tam 199.7 milyon dolar. Böylece sabit yıllık maaşı 650 bin dolar olan Sundar Pichai, 2015 yılında kazandığı 100 milyon dolardan sonra şimdi yıllık gelirini ikiye katlamış oldu.

Google’ın kazancından pay alan Pichai, 2016 içinde şirketin kazancını artıracak çok sayıda ürünü de piyasaya sürdü. Bunların arasında bir telefon, sanal gerçeklik gözlüğü ve sesle kontrol edilen yapay zeka servisi de bulunuyor. 

Ancak bunlardan çok daha önemli olarak Pichai, Google’ın ve YouTube’ın reklam gelirlerini neredeyse ikiye katlayarak, 2016’daki kazancının önemli bir bölümünü buradaki gelirden elde etti. Diğer bir deyişle, YouTube’da sürekli videoların arasına giren can sıkıcı reklamlar, Sundar Pichai’yi zengin etmiş bulunuyor.

Google’ın ana şirketi Alphabet ise Google’ın büyük katkısı ile 600 milyar dolarlık rekor değerine ulaşarak, rakibi Apple ile birlikte 1 trilyon dolarlık ilk şirket olma yarışında başa başa koşuyor. Bu süreçte Sundar Pichai de birkaç sene içinde Silikon Vadisi’nin yeni milyarderi olarak karşımıza çıkacak gibi görünüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>