Google’ın içindeki kavga dinmiyor!

1

Google’ın kurumsal yapısı içinde kadın erkek eşitliği bulunmadığına dair yaşanan tartışma kadın çalışanları eleştiren bir mektup yazan mühendisin işten atılmasına rağmen dinmiyor.

Google’ın CEO’su Sundar Pichai’nin tatilini yarım bırakarak ofisine dönmesine neden olan tartışmalarda şimdi de kadın çalışanların şirkete dava açma aşamasına geldi. 60’dan fazla kadın çalışan şimdiden şirkete karşı dava açarak, erkek çalışanlara oranla daha düşük maaşla çalıştırıldıkları ve kariyer imkanlarının kısıtlandığı yönündeki iddialarını mahkemeye taşıyacaklarını beyan ettiler.

Sivil haklar konusunda çalışan bir avukat olan James Finberg’ın danışmanlığında sonraki hukuki adımlarını planlayan kadın çalışanların dayanağını, ABD anayasasında, çalışma haklarını düzenleyen yasalar oluşturuyor. İnsanlara cinsiyetine dayanarak ücret verilemeyeceğini öngören yasaya rağmen kadınların aynı işlerde daha düşük maaşlar aldığını savunana kadın çalışanların Google’ı çok zor duruma düşürebilmesi mümkün görünüyor.

Öte yandan bu çatışmanın sadece Google ile sınırlı kalmayacağı, teknoloji dünyasındaki diğer şirketlerde de kadın çalışanların düşük maaşlı pozisyonlarda çalışmak zorunda bırakılmaya isyan edebileceği konuşuluyor.

Diğer bir deyişle, Google kampüslerindeki bu kavga teknoloji dünyasındaki kadınların Fransız İhtilali’ne dönüşebilir.

 

Yorumlar

  1. Sanal para birimlerinin fiyatini sanki yanlis yerden aliyorsunuz. Cunku yanlis kur goruyorum.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>