Techinside Google News
Techinside Google News

Google’ın kovduğu mühendise Silikon Vadisi’nden büyük destek

- Advertisement -

Kadın-erkek eşitliği kavgasıyla sarsılan Google, kadınların teknoloji sektörüne uyum sağlamakta zorlanmasının nedenini kadın biyolojisi ile açıklayan bir not yazan mühendisini kısa süre önce işten kovmuştu.

İşten çıkarılan mühendis James Damore ise kimseye hakaret etmediğini veya kadınları küçümsemediğini ve sadece kadın erkek biyolojisi arasındaki farkları ve bunun sonuçlarını hatırlatmaya çalıştığını vurgulayarak işten çıkartılmasının haksız olduğunu savunmuş, Google’a dava açacağını duyurmuştu.

Araştırma şirketi Blend ise şimdi bu tartışmada Damore’un haksız olup olmadığını Silikon Vadisi’ndeki teknoloji şirketlerinin çalışanlarına sordu ve ilginç bir sonuç aldı.

Araştırmaya göre, Silikon Vadisi’nin %56’sı Damore’u haklı buluyor ve işte çıkartılmasının adil olmadığını düşünüyor. Üstelik bu destek, bazı şirketlerde %60’in de üzerine çıkmış durumda. 4000 kişinin katıldığı ankette 441 Google çalışan da görüşlerini bildirdi ve Google’ın %56’sı Damore’a hak veriyor.

Uber’in %65’i, Apple’ın ise %50’si kovulan mühendise haksızlık edildiğini düşünüyorlar. Yahoo çalışanlarının %60’ı, Airbnb’nin %58’i, Facebook’un %56’sı ve Amazon’un %54’ü de mühendisi haklı buluyor.

Mühendise olan desteğin yüksek sesle dile getirilmesiyle beraber oklar şimdi Google’ın CEO’su Sundar Pichai’ye dönebilir. Bazı sağ görüşlü medya kanalları şimdiden Pichai’yi hedef göstererek insanların bir tartışmada kendilerini özgürce ifade etmelerini engellediği için CEO’yu despotlukla suçlamaya başladılar. 

Bu tartışma giderek büyüyecek ve Google içinde önemli bir sarsıntıya neden olacak gibi görünüyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir