Google’ın o mühendisi kovmasına yasal onay çıktı

0

Google’ın çalışanları arasında geçtiğimiz yıl ortaya çıkan kadın-erkek eşitliği tartışmaları sırasında, erkeklerin teknoloji sektörüne daha uygun olduğuna dair yaptığı bilimsel referanslı açıklama nedeniyle işinden atılan mühendisin durumu, ABD’de çalışanların haklarını gözeten kamu kurum tarafından soruşturma altına alındı.

İşten çıkarılması doğru bulundu

Davayı inceleyen National Labor Relations Board’a göre Google’ın James Damore’yu işten çıkarmasında yasalara aykırı bir detay bulunamadı.

Google’ı haklı bulan National Labor Relations Board, Damore’nin savunduğu “kadınların teknolojiye yatkın olmadığı” görüşünün ifade özgürlüğü kapsamına girmeyeceği kararına vardı. Damore’nin yayınladığı memo’nun şirket içinde kargaşayı artıracak ve çalışma barışını bozacak bir girişim olarak kabul edildi ve Google’ın şirket içindeki barışı korumak için aldığı kararın doğru olduğuna karar verdi.

Böylece Damore için, erkek beyninin teknoloji sektörüne daha yatkın olduğunu anlatan bilimsel çalışmalara referans verdiği için işten atılabileceği vurgusu yapılmış oldu. Ancak ABD’de önemli bir kesim de National Labor Relations Board’ın kararına katılmıyor ve kimseye saldırmadan basitçe bir bilimsel tespit yapan Damore’ye yapılanların haksızlık olduğunu dile getirmeye devam ediyor. Her şekilde bu tartışma bitmiyor. Damore şimdi haklarını mahkemede aramak üzere hazırlık yapıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>