Google’ın otonom araçları 3,5 milyon km yol kat etti

0

Google otonom araçlar konusunda bir hayli yol kat etti.

Otonom sürüş teknolojisine yıllardır büyük yatırım yapan ve şimdi de tüm bu çalışmalarını Waymo isimli bir şirket altında toplayan Alphabet, sürücüsüz araçları hakkında ilginç istatistikleri açıkladı.

Buna göre, Waymo, yani eski Google otonom otomobilleri bugüne kadar 3,5 milyon km yok kat etti.

Bu da, normal bir insanın büyük şehirde 300 milyon yıl boyunca otomobil kullanmasına eşit bir deneyim oluşturuyor. Diğer bir deyişle, Google’ın yapay zekalı sürücüsü şu anda büyük şehirlerde 300 yıl boyunca direksiyon sallamış bir şoför kadar deneyimli.

Bisikletlilere dikkat

Google, ya da diğer ismiyle Alphabet ve Waymo, otonom sürüş konusunda en ileri teknolojilerden birine ait. Diğer otonom sürüş teknolojileri henüz pek çok sorun yaşarken, Waymo bu sorunları çoktan geride bırakmış bulunuyor.

Örneğin, Uber’in ve hatta Tesla’nın otonom sürüş teknolojisi bazı kritik anlarda bisikletlileri tanımakta zorluk çekerken, Uber yayaları ve bisikletleri özellikle tarayır ve hiç kaçırmıyor.

Google’ın eskik kaldığı noktalardan biri, otonom sürüşü karlı yollarda ve soğuk havalarda test etmek. Bu zorlu sürüş şartları yapay zekanın henüz altından kalkamayacağı sürprizler yaratabiliyor.

Waymo şimdi karlı yollarda ve soğuk havalarda da sürüş testlerine başlamak ve teknolojinin eksik kalan noktalarını geliştirmek üzere çalışmalara başladı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>