Google’ın otonom sürüş bütçesi ortaya çıktı

0

Google’ın otonom sürüş teknolojileri geliştirmek için harcadığı para bugüne kadar sır gibi saklanıyordu. 

Ancak Google’ın, otonom sürüş teknolojilerini çaldığı iddiasıyla Uber’e açtığı davada hakim Google’ın ve Waymo’nun finansal rakamlarını incelemek durumunda kalınca, resmi harcama rakamı dava belgelerine girdi.

Buna göre, Google’ın 2009 yılında büyük gizlilikle başladığı Project Chauffeur’dan 2015 yılına kadar şirketin cebinden çıkan para 1.1 milyar dolara tescil edilmiş oldu. Diğer bir deyişle, Google kendi otonom sürüş teknolojisini geliştirmek için sadece 1.1 milyar dolar masraf yapmış durumda. 

Öte yandan Intel’in bu alana girmek amacıyla sadece Mobileye’ı satın almak için ödediği rakam 15.3 milyar dolar. Bunun dışında ayrıca başka startup’ları da satın aldığını unutmamak gerekiyor. Aynı şekilde Samsung’un otonom sürüş teknolojisi geliştirmek için ünlü Harman şirketini satın almak için 8 milyar dolar ödediği biliniyor.

Dolayısıyla, bir teknolojiyi üretmenin, onu satın almaktan onlarca kat daha ucuz olduğunu dile getirmek mümkün. Bu örneğin, teknoloji şirketlerine belli konulardaki yarışa “erken” girmenin avantajı konusunda önemli bir ders olacağı anlaşılıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>