Google’ın patronu Trump protestosuna katıldı

0

Google’ın kurucularından ve şu anda Alphabet’in başkanı olan Sergey Brin, San Francisco’da Trump’ın göçmen yasalarını protesto eden grubun içinde görüldü.

Gogole’ın diğer ortağı Eric Schmidt Trump ile toplantıya katılıp iş birliği görüntüsü sergilerken Sergey Brin’in protestolara katılması, büyük dikkat çekti.

Medyaya konuşan Sergey Brin, protestosunu kişisel kapasitesiyle gerçekleştirdiğini ve bunun Google ile ilgili olmadığını hatırlattı. 

Ben de bir sığınmacıyım

Anne babası Sovyetler Birliği’nden ABD’ye kaçan Sergey Birin, “ben de bir göçmen ve sığınmacıyım,” vurgusunu da yaptı. Babasının Yahudi olması nedeniyle Sovyetler Birliği’nde baskı gördüğünü, Kozmonot olmak isteyen babasına, Yahudi’lerin Moskovo’daki prestijli devlet üniversitelerinde fizik okumasının imkansız olduğunu söylendiğini ve sınavlardan geçirilmediğini anlatan Brin, sonunda ABD’ye kaçmak zorunda kalan ailesiyle beraber kendisinin de 5 yaşında ülkeye geldiğini hatırlattı.

Dün da Google’ın mevcut CEO’su ve Hindistan göçmeni Sundar Pichai şirket içinde yayınladığı memo ile farklı görevlerle ülke dışında bulunan tüm göçmen Google çalışanlarının ülkeye dönmesini istemişti.

Öte yandan, Trump’ın göçmenlere yönelik yasaları hazırlarken, ülkeye ani göçmen akışını durdurmak için 7 ülkeden gelecek herkesi geri döndürmeye yönelik emri de yayınlandıktan iki gün sonra yüksek mahkeme tarafından, geri döndürülemez sonuçları olabileceği endişesiyle iptal edildi.  Ancak bu mahkeme kararının Trump’ı durdurması beklenmiyor. İlgili ülkelerdeki ABD konsolosluklarının kendi inisiyatiflerinde olan vizeleri vermeyerek pratik olarak emri uygulamaya devam edebileceklerinin altı çiziliyor. Aksi halde, Trump’ın vize vermeye devam eden konsolosları görevden alması bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>