Google’ın reklamcılık faliyetlerine anti-tekel soruşturması açıldı

0

Almanya Rekabet Kurumu Google

Avrupa Birliği nihayet Google hakkındaki uyarılarını resmi bir soruşturmaya döktü.

O reklamlar çok şüpheli görünüyor

2019’dan beri, gayri resmi olarak hazırlık aşamasında olan Google soruşturması artık resmen komisyonun gündemine geldi ve soruşturmanın açılması kabul edildi.

İki yıldır bu dev soruşturmanın nasıl yürütüleceğini, nasıl inceleme yapılacağı, hangi önlemlerin alınacağı, hangi paydaşlarla çalışılacağı konusunda kendi içinde tartışan parlamenterler sonunda Google kadar dev ve zorlu bir lokmayı soruşturabileceklerine ikna oldular.

Google’ın reklam gösterdiği tüm platformlarındaki faliyetlerini ve bu reklamların Avrupa’daki anti tekel yasalarını ihlal edip etmediğini, rekabet yasalarını çiğneyip çiğnemediğini soruşturacak olan Avrupa Komisyonu’nun ayrıca siyasi olarak da ABD ile aralarındaki gerginliğin artması halinde, Google’a sert bir ceza kesebileceği düşünülüyor. Fakat bu soruşturmanın kaç yıl sürebileceğine dair henüz net bir tahmin ortada yok.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>