Google’ın son icadı: MESA

0

Google gibi büyük miktarda veri ile çalışan bir firmanın en çok meşgul olduğu konuların başında veri merkezi yönetimi geliyor. Bu alanda araştırma yapan Google mühendislerinin yayınladığı bir araştırma çalışmasında MESA adındaki yeni projenin detayları yer alıyor.

Bu çalışmaya göre MESA petabyte boyutundaki veriler üzerinde, saniyede milyonlarca satır işleyebilecek ve bir günde milyarlarca sorgu ile trilyonlarca işlem gerçekleştirebilecek kadar güçlü yeni bir veri merkezi sistemi.

Google’ın geliştirdiği bu veri merkezi teknolojisi sadece bu kadar güçlü veri işlemekle kalmıyor aynı zamanda dünyanın farklı yerlerinde konumlandırılmış dağıtık yapısı ile kesintilere karşı da inanılmaz seviyede esnek. Bir başka deyiş ile MESA’nın devre dışı kalması için dünyaya dinozorları yok eden büyüklükte bir meteor çarpması veya nükleer bir dünya savaşı çıkması gerekiyor.

Google’ın MESA ile sadece veri depolama ve üzerinde sorgu yapmak gibi bir hedefi olduğunu düşünmek naiflik olur. MESA ile Google aynı zamanda Microsoft ve Amazon gibi bulut alanında çözüm sunan diğer dev firmalara karşı da hazırlık yapıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>