Techinside Google News
Techinside Google News

Google’ın uçağı düştü

Google'ın havadan internet bağlantısı sağlama projesinin en önemli aşamalarından biri olan çok gelişmiş insansız uçaklardan biri New Mexico'da düştü.
- Advertisement -

Titan-AerospaceGoogle ve Facebook, tüm dünyayı kapsama alanına almak için birbirleriyle yarışıyorlar. Facebook, Internet.org projesiyle 17 fakir ülkede, internete erişim imkanı bulamayanlar için çok kısıtlı bir şekilde internet bağlantısı hizmeti sunarken Google ise geniş bant interneti yaygınlaştırma hedefinin peşinde daha farklı projeler yürütüyor.

Google’ın internet hizmeti sunan projelerinden biri atmosferi dolaşan balonlarla havadan internet bağlantısı sağlayan Project Loon. Diğeri ise belli bir bölgenin üzerinde sürekli dönüp durarak yine havadan internet bağlantısı sağlayacak olan insansız uçaklar.

Bu uçaklar, Google’ın kısa süre önce satın aldığı Titan havacılık ve robot teknolojileri şirketi tarafından geliştirildi ve 50 metrelik kanat açıklığı ile dünyanın en büyük insansız hava araçları durumundalar. Ayrıca üzerlerindeki güneş panelleri sayesinde, aylarca yere inmeden havada kalabilecek enerjiyi de sağlayabiliyorlar.

Ancak ne var ki, Google’ın test sürecinde talihsiz bir kazanın yaşandığı ortaya çıktı. Mayıs ayı içinde New Mexico bölgesindeki testlere başlayan Google’ın uçaklarından biri kalkıştan kısa süre sonra düşerek, büyük hayal kırıklığı yaşattı.

Bu kaza aynı zamanda, ABD’de havacılık regülasyonlarını sağlayan kurumlar tarafından da endişe ile karşılandı. Google, hatanın sebebini bulmaya çalışırken, testlere şimdilik ara verilmiş görünüyor. Kazadaki tek sevindirici haber, 50 metre genişliğindeki dev uçağın, yerleşim biriminin üzerine düşmemiş olması. Aksi halde çok sayıda kişinin ölebileceği veya yaralanabileceği tahmin ediliyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir