Techinside Google News
Techinside Google News

Google’ın yapay zeka aracı Gemini yakında geliyor!

Google nihayet yapay zeka aracı olan Gemini’yi piyasaya sürmeye hazırlanıyor olabilir, duyumlar oldukça kuvvetli

Google, The Information’ın Perşembe günü bildirdiğine göre bir grup şirkete, konuşmaya dayalı yapay zeka yazılımı olan Gemini’nin erken bir sürümüne erişim sağladı.

Rapora göre Gemini’nin OpenAI’nin GPT-4 modeliyle rekabet etmesi amaçlanıyor.

- Advertisement -

Google için Gemini’nin lansmanı oldukça büyük riskler içeriyor. Google, Microsoft destekli OpenAI’in geçen yıl ChatGPT’yi piyasaya sürmesinin ardından yapay zeka teknolojisinin dünyayı kasıp kavurmasının ardından barındırdığı potansiyeli ve pazardaki cevap vermesi gereken acil ihtiyacı görüp hızlıca çalışmalara başladı.

Raporda, Gemini’nin sohbet robotlarından metni özetleyen veya kullanıcıların e-posta taslakları, müzik sözleri veya haber hikayeleri gibi okumak istediklerine göre orijinal metin üreten özelliklere kadar her şeye güç veren geniş dil modellerinden oluşan bir koleksiyon olduğu belirtildi.

AI nedir

Ayrıca, yazılım mühendislerinin kod yazmasına ve kullanıcıların görmek istediklerine göre orijinal görüntüler oluşturmasına yardımcı olması bekleniyor.

Raporda, Google’ın şu anda geliştiricilere Gemini’nin nispeten büyük bir sürümüne erişim sağladığını, ancak geliştirdiği GPT-4 ile daha eşit olacak en büyük sürüme sahip olmadığı belirtildi.

Arama ve reklam devi, Gemini’yi Google Cloud Vertex AI hizmeti aracılığıyla şirketlerin kullanımına sunmayı planlıyor.

Geçen ay şirket, özetler de dahil olmak üzere istemlere metin veya görsel sonuçlar gösterecek olan Hindistan ve Japonya’daki kullanıcılar için Arama aracına üretken yapay zekayı tanıttı. Ayrıca, yapay zeka destekli araçlarını kullanıcı başına aylık 30 ABD doları fiyatla kurumsal müşterilere sunmuştu.


Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:27:42

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir