Google’ın yapay zekası Siri’yi solladı

0

Yapay zekalı dijital asistan denilince uzun zamandır akla ilk gelen isim olan Siri artık rakiplerinin çok gerisinde kaldı.

Google’ın yapay zeka konusunda yaptığı dev yatırımlar sonrasında internet devinin yapay zeka alanındaki gücü bir araştırmada ortaya çıktı.

Çin’de yapay zeka konusunda araştırmalar yapan Chinese Academy of Sciences’ın hazırladığı bir çalışmada yapay zeka uygulamalarına özel bir IQ testi uygulandı. Buna göre Google’ın yapay zekası, 47.28 IQ puanına ulaştı. Siri’nin IQ puanı ise 23.94’te kaldı. Baidu (32.92) ve Bing/Cortana da (31.98) Siri’nin üzerine çıkarak, Apple’ın yapay zeka konusunda ne kadar geride kaldığını ortaya çıkardı.

Bu arada ortalama bir insanın IQ seviyesinin 100 puan olduğunu hatırlatalım.  

Aynı test 2014 yılında yapıldığında Google’ın yapay zekasının 24 puan çıkmıştı. Bu da şirketin yapay zeka alanında yaptığı dev yatırımların meyvesini topladığını gösteriyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>