Google’ın yeni iOS klavyesi ile arama yapılıyor

0

Google’ın bugün yayınladığı yeni iOS klavyesi Gboard, mobil cihazlarda metin yazma ve arama alışkanlarını değiştirecek çok önemli bir araç.

Klavye üzerinde yer alan Google logosuna bastığında Google’un arama fonksiyonuna erişebilen kullanıcılar böylece bir metin yazarken arama yapma ihtiyacı duyduklarında klavyeyi kapatıp, metin uygulamasından çıkıp tarayıcıya girerek arama motoruna gidip arama yapmak ve sonuca ulaştıktan sonra tekrar metin yazdıkları uygulamaya geri dönmek sürecinden kurtuluyorlar. Doğrudan klavye üzerinde açılan arama formuna aradıkları ifadeyi yazabilen ve yine bu ekran üzerinden arama sonucuna ulaşabilen kullanıcılar ayrıca buldukları arama sonuçlarını kart görüntüsünde alıyorlar ve diledikleri kartı kopyalayıp yapıştırarak yazmakta oldukları metin dosyasına veya sohbet penceresine yapıştırabiliyorlar.

Yeni klavye ayrıca, internet üzerinde GIF dosyaları aramayı da kolaylaştırıyor ve kullanıcı parmağını kaydırarak GIF arama penceresine ulaşabiliyor. Ardından yaptığı arama sonucunda bulunan GIF’ler hareketli olarak yine klavye üzerinde beliriyor ve seçim yapmayı kolaylaştırıyor. Tüm bu süreç içinde kullanıcının klavyeden çıkması gerekmiyor.

gboard_still_emojiGifSearch

Google ayrıca emojiler için de arama fonksiyonu getiriyor. Böylece artık kullanıcılar emoji seçerken bir liste içinde gözle tarama yapmak yerine, dans, kalp, yemek, aşk, üzüntü gibi kavramları aratıp ilgili emojilerin listesine ulaşabilecek.

Yeni Gboard klavyesi, mobil iletişimde alışkanlıkları değiştirecek önemli bir gelişme olarak görülüyor. Google’ın uygulamayı Android’den önce iPhone üzerinde çıkarması ise uygulamanın yaratacağı ilk şokun etkisinin yenilikleri çok seven iOS kullanıcıları üzerinde daha büyük olacağını düşünmesi. Kısa süre sonra uygulamanın Android ve Windows cihazlar üzerinde de yayınlanması bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>