Techinside Google News
Techinside Google News

Google’ın yeni müşteri hedefi çocuklar

13 yaşından küçük çocuklara yönelik web hizmetlerinin ciddi denetime tabi olduğu Amerika Birleşik Devletlerinde Google alternatif bir yol bulmuş olabilir.
- Advertisement -

Wall Street Journal‘ın haberine göre Google ilk kez 13 yaşının altındaki çocuklar için servislerini kullanılabilir hale getirmeye hazırlanıyor. İşin doğrusu 13 yaşının altındaki çocuklar için bu servislere kaydolmalarını engelleyen herhangi bir teknik engel yok. Rahatlıkla yanlış beyanda bulunarak (13 yaşının altında olmadığını kabul edilen kutucuğu işaretleyerek) ve doğum tarihini farklı girerek bunu yapmak mümkün. Ancak Google daha farklı bir yaklaşım sunmaya hazırlanıyor.

Google 13 yaşından küçük çocukların velileri için, çocuklarının yasal olarak Google servislerine kaydolmalarını ve bu servisleri nasıl kullanacaklarını yönetebileceği, bir panel hazırlıyor.

Amerika Birleşik Devletlerinde yürürlükte olan Children’s Online Privacy Protection Act, (COPPA – Çocukların Çevrimiçi Mahremiyetini Koruma Kanunu) 13 yaşından küçük çocuklara ait verilerin toplanması, belirli amaçlar için kullanılmasını sıkı şekilde denetlemekte. Google yeni servisi ile bu yasayı delmeden kendine yeni bir müşteri kitlesi kazanmayı hedefliyor olabilir.

Madalyonun diğer yüzünde ise kullanıcı alışkanlığı yaratmak var. Eğer çocuklar küçük yaşlardan başlayarak belirli servisleri kullanacak olurlarsa ilerleyen yaşlarında bu servislere bağlılıklarını sürdürme ihtimalleri daha yüksek olacak. Günün sonunda bu stratejinin ne kadar etik olduğuna dair tartışmalı günlerin dünya basınını beklediğiniz söyleyebiliriz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir