Techinside Google News
Techinside Google News

Google’ın yeni patronu kim?

Google'ın, "Alphabet Holding"e bağlanan bir grup şirketine dönüşmesiyle birlikte, Google'ı bu kadar yöneten üst kadro Alphabet'e geçti. Google ise bundan sonra Sundar Pichai'ye emanet. Peki bu yeni CEO kim ve Google için neler yapacak?
- Advertisement -

pichai-1Alphabet’in duyurulması herkes için büyük bir sürpriz oldu. Aslında bu girişim, uzun zamandır herkesin dilinde olan Google’ın bir “tekel” haline dönüştüğü şikayetlerinin de bir sonucuydu. Google tek başına hem internetteki en büyük arama kaynağı, hem reklam şirketi, hem internet servis sağlayıcı, hem drone üreticisi, hem işletim sistemi üreticisi, hem savaş robotları üreten bir savunma şirketi ve birçok farklı alanda değişik yatırımları olan dev bir holdinge dönüşmüştü.

Google yöneticileri artık her bir işin farklı CEO’lar tarafından yönetilmesi gereken dev şirketlere dönüştüğünün farkında olarak çatı şirket olan Alphabet’i kurdular ve kendileri Alphabet’in yönetim kuruluna taşınırken Google’ı da, şirketin deneyimli mühendislerinden Sandar Pichai’ye teslim ettiler.

Sundar Pichai aslında 11 yıldan fazla zamandır Google’da çalışıyordu ancak göz önüne çok çıkmıyordu. Çeşitli ürünler veya hizmetler hakkında basına verdiği küçük demeçlerin, birkaç küçük tanıtımın, Google I/O etkinliklerinde birkaç konuşması dışında onu medyada fazla gören olmadı.

Hindistan’da doğan Pichai 1993 yılında yüksek lisans için ABD’ye taşınıyor ve sonrasında ABD’deki kariyeri başlıyor. 2004 yılında Google’a giren Sundar Pichai, bu tarihten sonra şirketin kaderini de değiştiriyor. Pichai, Google’ın Chrome tarayıcısının ardındaki beyin olduğu gibi tarayıcı için farklı uygulamalar geliştirilmesini sağlayarak Chrome’un popülerleşmesine de katkı sağlıyor. 2013 yılında Android’in başına geçen Pichai bu tarihten sonra Android’in de fitilini ateşliyor ve Android bugün bildiğimiz güçlü işletim sistemine dönüşüyor.

Tüm bu başarıları bugün onu Google’ın CEO’luğuna kadar yükseltmiş durumda. Elbette Google bugün artık “eski” Google değil. Yani Google’ın CEO’sunun aynı zamanda internet servislerini yönetirken bir yandan da robot uçak üretimini takip etmesi, Android’in yeni sürümünün gelişimini gözetlemesi, Samsung ve diğer Android ortaklarına yeni Android sistemiyle telefonlar üretmeleri için teşvik vermesi,  askeri robot teknolojileri için orduyla pazarlık yapması, evlerin sıcaklık ayarını yapan akıllı cihazların satış raporlarını okuması veya vejetaryen hamburger firması satın almak için kaç milyar dolarlık teklif yapması gerektiğini düşünerek uykusunun kaçması gerekmiyor, çünkü Google’ın eski yöneticileri tüm bu zor görevleri kendileriyle birlikte Alphabet yönetim kuruluna taşıdılar. Pichai’nin CEO olarak sorumluluğu sadece Google’ın internet hizmetlerinden oluşuyor.

Peki yeni CEO; Google’ı eskisi kadar başarıyla yönetebilecek mi? Bir teknik adam olarak başarısı inkar edilemeyen Pichai’nin bir CEO olarak iş dünyasının çakallarına Google’ı yedirmeden şirketi daha yukarı taşıması mümkün olabilecek mi? Herkes bu sorunun cevabını merak ediyor ama elbette Google’ın eski yöneticileri koltuğu Pichai’ye bırakırken onu bu konuda da başarılı olacağına inanmışlar ki bugün Sundar Pichai Google’ın CEO koltuğunda oturuyor.

Pichai’yi bekleyen zorluklar arasında ABD’de hızla yükselen “teknoloji şirketlerindeki ırkçılık” tartışmaları, yine teknoloji şirketlerinin çalışanları arasında huzursuzluk yaratan düşük maaşlı taşeron çalışanlar problemi, Avrupa Birliği’nin Google’ı Avrupa’dan atmak için azimli çalışmaları ve Rusya başkanı Putin’in Google’a karşı beslediği derin nefret gibi problemer yer alıyor. Bunun dışında Google’ın teknolojik olarak başarısını sürdüreceğine eminiz ama yukarıda saydığımız problemler çözülmek için teknik başarıdan çok kıvrak zekalı bir iş adamının politik manevralarına ihtiyaç duyuyor. Sundar’ın ne kadar iyi bir CEO olacağı sorusuna, bu sorunların nasıl çözüldüğü cevap verecek. Bekleyip göreceğiz.

 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

1 Yorum

  1. Bence Sundar Pichai(Mobilet markasina benziyor adi :)) ) sadece orada gorunurde olacak. Cunku teknik bir altyapidan gelen bir bireyde bu ozellikler cok fazla yok. Siz de polotik agirlikli problemlere degindiniz. O yuzden bu sorunlar var olmaya devam edecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir