Techinside Google News
Techinside Google News

Google’ın Yeni Yapay Zeka Destekli Planlama Araçları: İklim Değişikliğiyle Mücadelede Önemli Bir Adım

Google, iklim değişikliğinin yol açtığı felaketleri önlemek amacıyla yapay zeka destekli yeni bir dizi çevrimiçi araç geliştiriyor.
- Advertisement -

Google, iklim değişikliğiyle mücadele etmek için yapay zeka destekli planlama araçları geliştirdiğini duyurdu. Bu araçlar, özellikle yüksek sıcaklıkların neden olduğu sağlık sorunları ve enerji tüketimi ile ilgili problemlere çözüm üretmeyi hedefliyor.

Environmental Insights Explorer (EIE), şehirlerin ve bölgelerin emisyon kaynaklarını ölçmelerine, analizler yapmalarına ve emisyonları azaltmaya yönelik stratejiler belirlemelerine yardımcı oluyor. Google, ücretsiz olarak kullanılabilen bu platformda özel veri kaynaklarını ve modelleme yeteneklerini kullanarak etkili eylem için bir temel oluşturuyor.

Google’ın geliştirdiği planlama araçları, yüksek sıcaklıkların etkilerini simüle ederek, bu durumların insanlar, şehirler ve enerji tüketimi üzerindeki etkilerini öngörmeyi amaçlıyor. Şirket bu sayede, kentsel alanlarda sıcaklığın neden olduğu sağlık sorunlarının azaltılması ve enerji tüketiminin optimize edilmesini hedefliyor.

NASA ve Ulusal Hava Durumu Servisi ile işbirliği

Google, planlama araçlarının geliştirilmesinde NASA ve Ulusal Hava Durumu Servisi gibi kuruluşlarla işbirliği yaptı. Ayrıca, araçlar hava durumu verilerini ve yerel çevre koşullarını kullanarak, bölgesel özelliklerle uyumlu çözümler sunmayı hedefliyor.

Environmental Insights Explorer - Google Sustainability

Google, ekstrem hava durumu uyarılarını etkilenen yerlerdeki kullanıcılara iletiyor ve arama sayfası aracılığıyla olay hakkında yararlı, anlaşılması kolay bilgiler sağlıyor. Şirket şimdi bu listeye aşırı sıcak uyarılarını da ekledi. Etkinlikle ilgili ayrıntılar Google’da aratıldığında, sıcak hava dalgasının öngörülen başlangıç ve bitiş tarihlerinden, dikkat edilmesi gereken tıbbi sorunlara ve bunların etkilerinin nasıl azaltılacağına kadar her şeyi bulabiliyoruz. Şirket, sağladığı bilgilerin doğru ve uygulanabilir olmasını desteklemek için Küresel Isı Sağlığı Bilgi Ağı (GHHIN) ile işbirliği yapıyor.

Bu planlama araçları, aynı zamanda şirketlerin ve yöneticilerin, binaların, altyapıların ve şehirlerin gelecekteki sıcaklıklara karşı ne kadar hazırlıklı olduğunu değerlendirmelerine de yardımcı olacak. Böylece, daha dayanıklı, verimli ve insan odaklı çözümler geliştirebileceğiz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir